close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
همه چیز در مورد هیپنوتیزم(قدرت ماورا طبیعی)
loading...

مطالب علمی

هیپنوتیزم چیست؟ هیپنوتیزم عبارتست از یک نوع حالت روانی مخصوص که تحت تلقینات شخص «خواب کننده» توسط شخص «خواب شونده» پذیرفته می شود به شرط این که تلقینات برخلا ف احساس و وجدان شخص خوابرو نباشد. عده ای هیپنوتیزم را تمرکز و توجه شدید روی موضوع یا نقطه ای خاص می دانند. هیپنوتیزم یک واقعیت است که در عین شگفت انگیزی پدیده ای عادی است. اگر چه می تواند برای عده ای وسیله تفریح و جلب توجه شود ولی در کل پدیده ای است علمی که مفید و سودمند است و گاه ممکن است مورد سوءاستفاده قرار گیرد و…

آخرین ارسال های انجمن

همه چیز در مورد هیپنوتیزم(قدرت ماورا طبیعی)

هیپنوتیزم چیست؟

هیپنوتیزم عبارتست از یک نوع حالت روانی مخصوص که تحت تلقینات شخص «خواب کننده» توسط شخص «خواب شونده» پذیرفته می شود به شرط این که تلقینات برخلا ف احساس و وجدان شخص خوابرو نباشد. عده ای هیپنوتیزم را تمرکز و توجه شدید روی موضوع یا نقطه ای خاص می دانند. هیپنوتیزم یک واقعیت است که در عین شگفت انگیزی پدیده ای عادی است. اگر چه می تواند برای عده ای وسیله تفریح و جلب توجه شود ولی در کل پدیده ای است علمی که مفید و سودمند است و گاه ممکن است مورد سوءاستفاده قرار گیرد و فاجعه بیافریند.


هیپنوتیزم عبارتست از یک نوع حالت روانی مخصوص که تحت تلقینات شخص «خواب کننده» توسط شخص «خواب شونده» پذیرفته می شود به شرط این که تلقینات برخلا ف احساس و وجدان شخص خوابرو نباشد. عده ای هیپنوتیزم را تمرکز و توجه شدید روی موضوع یا نقطه ای خاص می دانند. هیپنوتیزم یک واقعیت است که در عین شگفت انگیزی پدیده ای عادی است. اگر چه می تواند برای عده ای وسیله تفریح و جلب توجه شود ولی در کل پدیده ای است علمی که مفید و سودمند است و گاه ممکن است مورد سوءاستفاده قرار گیرد و فاجعه بیافریند.

در درجات اولیه هیپنوتیزم، شخص آگاهی کامل دارد، کاملا احساس می کند که بیدار است، صداها را می شنود. اگر تلفن زنگ بزند می فهمد ، در درجه دوم هیپنوتیزم، شخص هیپنوتیزم شده نمی فهمد که هیپنوتیزم است. تصور می کند که بیدار است و فقط احساس می کند که بدنش یا دستش سنگین است.

وقتی انسان فکر یا تصوری را برای مدت زمان طولانی همواره در خواب و بیداری در ذهن خود نگهداشته و پرورش دهد، عاقبت آن تصور به ضمیر ناخودآگاه او نفوذ کرده و به حقیقت می پیوندد.

 

تصورات غلط در مورد هیپنوتیزم

تصورات غلطی که در هیپنوتیزم در جامعه وجود دارد سد مهمی را در راه پیشرفت علمی آن در جامعه به وجود آورده است .از جمله این تصور که هیپنوتیزم نوعی خواب است. در حالی که تحقیقات مختلف نورولوژیک نشان می دهد که امواج مغز در هیپنوتیزم با خواب متفاوت است. تصورات غلط دیگر مانند اعتقاد به اینکه در حالت هیپنوتیزم فردکنترل رفتاری خود را از دست می دهد و تحت تسلط هیپنوتیزور قرار می گیرد یا افراد کند ذهن هیپنوتیزم می شوند یا اینکه فرد هیپنوتیزم شده ممکن است بیدار نشود یا اینکه افراد ساده لوح زودتر هیپنوتیزم می شوند و صدها تصور غلط دیگر . در حالی که حقایق علمی نشان می دهد افرادفقط در صورت تمایل می توانند هیپنوتیزم شوند و در حین هیپنوتیزم در صورتی که تلقینات ارائه شده با اعتقادات آنها مخالف باشد به راحتی در مقابل آن ایستادگی می کنند و در هر مرحله از هیپنوز در صورت تمایل می توانند ازحالت خلسه خارج شوند . همچنین مشخص شده که برعکس تصور حاکم , افراد با هوش هیپنوتیزم پذیری بالاتری نسبت به بقیه افراد جامعه دارند .

دیدگاه اسلام درمورد هیپنوتیزم

قطعاً نیروى اراده انسان، قدرت و توانایی فراوانى دارد و هنگامى که در پرتو ریاضت هاى نفسانى قوی تر شود، کارش به جایى مى ‏رسد که در موجودات محیط خود تأثیر مى‏ گذارد. ریاضت ها گاهى مشروع و گاهى نامشروع است. ریاضت هاى مشروع در نفوس پاک، نیروى سازنده ایجاد مى‏ کند، و ریاضت هاى نامشروع نیروى شیطانى، و هر دو ممکن است منشأ خارق عادت گردد که در اوّلى مثبت و سازنده و در دومی مخرّب است.[3]

از آنجا که پدیدۀ هیپنوتیزم یکی از مسائل نسبتاً جدید در منابع دینی است، سخن از آن در میان علمای گذشته کمتر به چشم می خورد، و علمای معاصر نیز، این موضوع را بیشتر ذیل بحث از سحر و جادو آورده اند.

توضیح آن که امروزه علومی از قبیل خواب مغناطیسى، هیپنوتیزم، مانیه ‏تیزم و تله ‏پاتى وجود دارد که در گذشته ساحران با استفاده از آنها برنامه‏ هاى خود را عملى مى ‏ساختند.

البته این علوم نیز از علوم مثبتى است که مى ‏تواند در بسیارى از شئون زندگى مورد بهره‏ بردارى صحیح قرار گیرد، ولى ساحران از آن سوء استفاده مى ‏کردند و براى فریب مردم، آنها را به کار مى ‏گرفتند. لذا اگر امروز هم کسى از آنها چنین استفاده‏ اى در برابر مردم بی خبر داشته باشد، در حکم سحر بوده و جایز نخواهد بود، و این جایز نبودن هم فلسفه ‏هاى متعددى را داراست، از جمله:

1. خارج ساختن مسیر زندگى از مجراى عادى و طبیعى؛

2. زمینه بسیارى از فریبکارى‏ ها و شیادى‏ ها چنان که هم اکنون از طریق هیپنوتیزم و اسپریتسم و در گذشته از طریق سحر و جادو و فالگیرى مرسوم بوده است.

3. احیاناً موجب کشف و افشاى اسرار دیگران شدن؛ زیرا یکى از کارهاى خواب واره‏گر خواندن ذهن شخص مورد نظر است.

4. تصرف غیر اختیارى در نفوس دیگران

در هر حال، فقها در این موضوع دیدگاه های مختلفی دارند:

یک. برخی هیپنوتیزم را به طور مطلق حرام می دانند؛ مانند این که امام خمینی(ره) در پاسخ به پرسشی می گوید: هیپنوتیزم جایز نیست.

دو. برخی دیگر نیز با شرایطی هیپنوتیزم را جایز شمرده اند، که در زیر چند نمونه بیان می شود:

آیت الله خامنه ای: بطور کلى یادگیرى هیپنوتیزم و استفاده از آن به غرض عقلائى حلال و قابل ملاحظه، اشکال ندارد به شرط اینکه با رضایت و موافقت کسى باشد که مى‏خواهد به خواب مصنوعى برود و ضرر معتنابهى هم براى او نداشته باشد.

آیت الله مکارم شیرازی: استفاده از هیپنوتیزم براى مقاصد طبّى و مانند آن مشروع است، مشروط بر اینکه تجربه و آگاهى کافى داشته باشد، و آثار منفى و خلاف شرعى بر آن مترتب نگردد. ولى براى کشف امور پنهانى، یا اطّلاع از گذشته و آینده و حال جایز نیست.

آیت الله تبریزی: در هیپنوتیزم، چنانچه خوف ضرر بر کسى که این عمل با او انجام مى‌گیرد یا شخصى دیگر داده شود جایز نیست.

آیت الله گلپایگانی:  هیپنوتیزم حرام است و براى معالجه [بیمار ]، در صورتى که طریق معالجه منحصر به آن باشد و موجب کشف اسرار دیگران نشود اشکال ندارد.

 

كاربرد هيپنوتيزم

هيپنوتيزم یعنی ایجاد آرامش، کنار گذاشتن ذهن هشیار و فعال کردن ذهن نیمه هشیار طوری که تلقین‌پذیر باشد و سوژه بتواند به آسانی و کارآمد طبق تلقین‌ها رفتار کند.
هيپنوتيزم را می‌توان با فرمول زیر توصیف کرد:

جلب توجه + باور + انتظار = هیپنوتیزم

حالا دیگر متخصصان هیپنوتیزم افرادی شارلاتان و لوده به حساب نمی‌آیند. اولین باری که شروع به هیپنوتیزم درمانی کردم متوجه شدم بيماران پس از محک زدن روش‌های سنتی طبی و روان درمانی و ناامید شدن از این روش‌ها به هیپنوتیزم درمانی روی می‌آوردند....

 

ولی آن‌ها امروزه قبل از محک زدن سایر روش‌ها نزد من می‌آیند. البته من ابتدا از بيماران درخواست می‌کنم نزد پزشک بروند تا مشخص شود بيماری آن‌ها منشأ فيزيولوژيك نداشته باشد. وقتی معلوم شود بيماری آن‌ها فیزیکی نیست، من درمان خود را شروع می‌کنم. تمامي متخصصين درمان از هيپنوتيزم این روش بالینی استفاده می‌کند.
در اینجا برخی مزایای مفید هيپنوتيزم را برمی‌شمرم:

1. افزایش آرامش و حذف تنش
2. بهبود حافظه (حدت حافظه)
3. افزايش توجه و تمركز حواس
4. بهبود بازتاب‌ها
5. افزایش اعتماد به نفس
6. کنترل درد
7. بهبود زندگی جنسی
8. افزایش کارآیی و سازماندهی زندگی
9. تقویت انگیزه
10. بهبود روابط میان افراد
11. کاهش سرعت فرآیند پیري
12. تسهیل روند پیشرفت شغلی
13. برطرف کردن اضطراب و افسردگی
14. غلبه بر ناراحتی ناشی از داغ‌دیدگی
15. برطرف شدن سردرد از جمله سردردهای شدید
16. برطرف شدن حساسیت و ناراحتی‌های پوستی
17. تقویت دستگاه دفاعی بدن برای مقاومت در برابر هر نوع بيماری
18. برطرف کردن عادت‌ها، هراس‌ها و‌ترس‌های بيمار گونه و سایر گرایش‌های منفی (پیامدهای محکوم به شکست)
19. بهبود تصمیم‌گیری قطعی
20. بهبود وضعیت افراد و شرایطی که به طور کلی در زندگی جذب شما می‌شوند.
21. افزایش درآمد و حفظ آن
22. غلبه بر هر نوع رفتار وسواسی
23. نجات از بی‌خوابی
24. بهبود وضع کلی زندگی
25. بهبود آگاهی روانی
26. ایجاد و حفظ هماهنگی بین بدن، ذهن و روح

 

درمان هیپنوتیزمیِ ترس در کودکانبی‌شک همه‌ی ما و در هر سنی که باشیم با حس ترس آشناییم و آن را تجربه کرده‌ایم. طبق تعریف ”ترس، یک هیجان طبیعی است که فرد در حضور محرک آسیب‌زا و خطرناک و یا با پیش‌بینی خطر و آسیب، احساس می‌کند“. درواقع ترس نیز همانند ”درد“ در بسیاری از موارد یک علامت هشداردهنده است و ما را از آسیب‌های احتمالی آگاه می‌سازد. چنان‌چه از موقعیت‌های خطرناک نترسیم، در مواقعِ خطر برای دفاع مناسب از خود اقدام نمی‌کنیم و ممکن است موجب آسیب خویش و دیگران شویم. اما از سوی دیگر اگر این احساس، از حد متعارف و مفید فراتر رود، خود به یک مشکل تبدیل خواهد شد. در این‌صورت نه تنها سودمندی‌اش را از دست می‌دهد بلکه موجب اختلال در عملکرد طبیعی فرد می‌شود. چنان‌چه این اتفاق در دوران کودکی رخ دهد می‌‌تواند با ایجاد اختلال در رشد عاطفی، کودک را از رسیدن به اهدافی که در توانِ وی است، باز دارد. بنابراین آموزش صحیحِ شیوه‌های غلبه بر ترس برای برخورداری از روند طبیعیِ رشد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 


لازم است احساس کودک را در زمان ترس درک کنیم و به جای استفاده از عبارات نامناسب و متأسفانه متداولی مانند ”ای بابا این‌که ترس نداره“ و یا ”تو دیگه الان بزرگ شدی و نباید بترسی“، احساس وی را جدی بگیریم و کمکش کنیم تا حس امنیت، جایگزین ترس شود. تنها به این شیوه است که می‌توان به کودک کمک کرد تا راه غلبه بر ترس‌هایش را بیاموزد و با خاطری آسوده به تفریح، بازی و یادگیری بپردازد. به این ترتیب رشد عاطفی و عقلانی وی با جریانی طبیعی و مناسب، به‌خوبی ادامه می‌یابد.

 


ترس کودک، یک واکنش طبیعی به اتفاقاتی است که یا واقعاً خطرناک هستند و یا کودک آن‌ها را (به‌اشتباه) به‌عنوان وقایعی خطرناک، ارزیابی می‌کند. با توجه به سن کودک و میزان رشد وی، برخی ترس‌ها کاملاً طبیعی و بهنجار هستند و نباید موجب نگرانی والدین گردند مانند ترس از تاریکی که حتی در سنین 6 تا 7 سالگی نیز غیرطبیعی محسوب نمی‌شود. این ترس‌ها ماهیتی گذرا دارند یعنی به‌تدریج کمتر می‌شوند و البته شدت آن‌ها در کودکانِ مختلف، متفاوت است. در مقایسه با ترس‌های طبیعی، ترس نابهنجار با ویژگی‌های زیر مشخص می‌شود:

 


1. متناسب با موقعیت نیست؛ یعنی به‌وضوح شدیدتر از میزان خطرِ واقعیِ موقعیت موردنظر است.
2. دلیل منطقی برای آن وجود ندارد و با استدلال از بین نمی‌رود.
3. خارج از کنترل ارادیِ کودک است.
4. منجر به اجتناب و کناره‌گیریِ کودک از موقعیت موردنظر می‌شود.
5. به‌مدت طولانی استمرار دارد و در طی زمان، بهبود یا تخفیف نمی‌یابد.
6. با سن یا مرحله‌ی رشدی کودک منطبق نیست.

 


بنابراین اگر ترس فرزندان‌مان هریک از ویژگی‌های فوق را دارد، لازم است با یک روان‌شناس یا روان‌پزشک کودک مشورت نماییم.

 


 

برای درمان ترس‌های نابهنجارِ کودکان روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. روش‌هایی مانند رفتاردرمانی، شناخت‌درمانی، بازی‌درمانی، نمایش‌درمانی، قصه‌درمانی و هیپنوتیزم‌درمانی از مؤثرترین شیوه‌های درمانی ترس کودکان محسوب می‌شوند. در این میان، هیپنوتیزم به‌دلیل دارا بودن توانایی‌های خاص در افزایش اعتماد‌به‌نفس و تشکیل تصاویر مثبت و خوشایند در ذهن کودک، می‌تواند او را از تصاویر خوفناکی که در ذهن دارد رها سازد و آرامش و امنیت را به وی بازگرداند. در خلال هیپنوتیزم می‌توان از سایر تکنیک‌های درمانی نظیر قصه و نمایش نیز با تأثیرگذاری بیشتر استفاده نمود.

 


بر اساس مطالعات علمی انجام‌شده، بیشترین میزان هیپنوتیزم‌پذیری و درواقع بیشترین تأثیر بالینی هیپنوتیزم بین سنین 9 تا 12 سالگی است. اما عدم آشنایی صحیح والدین و وجود برخی باورهای نادرست، مانع بهره‌گیری کافی از این روش درمانی در کودکان شده است. از آن‌جایی که والدین در روند درمان کودک بسیار اثرگذارند، برای حصول نتیجه‌ی مطلوب، همکاری آن‌ها الزامی است. والدین می‌توانند تلاش‌های درمانی ما را تقویت و یا بی‌اثر نمایند. مشخص شده است که در صورت حمایت مناسب والدین، میزان پاسخ‌دهی به هیپنوتیزم و درمان‌پذیری کودکان بسیار بیشتر خواهد شد. هیپنوتیزم می‌تواند در کاهش اضطراب، درمان ترس‌های کودکانه، اصلاح عادات ناپسند، افزایش کارایی تحصیلی و درمان بسیاری از اختلالات جسمی و روانی کودک به‌کار گرفته شود.

 


عوامل متعددی در تعیین میزان هیپنوتیزم‌پذیری کودک مؤثرند. همان‌طور که قبلاً بیان شد بیشترین میزان هیپنوتیزم‌پذیری بین سنین 9 تا 12 سالگی است. پژوهش‌ها نشان داده‌اند بازی‌هایی که کودک را درگیر تصویرسازی‌های بیشتری نماید و قدرت تخیل وی را پرورش دهد، ظرفیت هیپنوتیزمی وی را به‌تدریج افزایش می‌دهد. چنین بچه‌هایی حتی بعدها در بزرگسالی نیز هیپنوتیزم‌پذیری بیشتری دارند. کودکان در جریان هیپنوز بسیار بیش از بزرگسالان حرکت می‌کنند و این از ویژگی‌های هیپنوتیزم کودکان است. عمق هیپنوتیزم کودکان، متناوباً تغییر می‌کند. آن‌ها از سویی به‌واسطه‌ی تصویرسازی قوی و ذهن ماجراجوی‌شان به‌خوبی عمیق می‌شوند و از سوی دیگر به‌دلیل کنجکاوی فراوان به‌راحتی از عمقِ حالت هیپنوتیزمیِ‌شان کاسته می‌شود و این روند مرتب تکرار می‌گردد. بنابراین طی یک جلسه‌ی هیپنوز، کودک بارها وارد این حالت و از آن خارج می‌شود. شایان ذکر است که این ویژگی، مشکلی در فرایند هیپنوتراپی ایجاد نمی‌کند و فقط دقت بیشتر درمانگر را ضروری می‌سازد.

 


برای هیپنوتراپی کودکان اولین گام آن است که تعیین کنیم آیا این روش درمانی برای کودک مورد نظر (با درنظر داشتن شخصیت و توانایی‌های وی و همچنین با توجه به مشکلی که به دلیل آن مراجعه نموده) مفید است یا خیر؟ هیپنوتیزم نیز مانند هر روش درمانی دیگر موارد استفاده‌ی خاصی دارد یعنی در برخی بیماران مفید و در مورد بعضی دیگر، کم‌اثر است. تعیین این نکته، بستگی به تشخیص بیماری و نیازهای فردی کودک دارد.

 


اقدام مهم بعدی، بررسی علایق کودک است که شامل جمع‌آوری اطلاعات در مورد غذاهای محبوب، برنامه‌های تلویزیونی، شخصیت‌های کارتونی، فیلم‌ها و کتاب‌های مورد علاقه، فعالیت‌های بیرون خانه، دوستان، افراد مهم زندگی و همین‌طور رنگ‌ها و بازی‌های ترجیحی وی می‌باشد. هم‌چنین آگاهی از چیزهایی که کودک دوست ندارد و یا به هر نحو خاطرات ناخوشایندی از آن‌ها دارد، حائز اهمیت فراوانی است. سپس هیپنوتیزم را مانند یک بازی، به‌عنوان فعالیتی که کودک می‌تواند آن را بیاموزد و در آن مهارت یابد برایش توضیح می‌دهیم و با حوصله سؤالاتش را پاسخ می‌گوییم. با این کار ضمن احترام به ذهن کنجکاو و استقلال‌طلب وی، انگیزه‌ی مناسبی برای ادامه‌ی درمان ایجاد می‌کنیم. هنگام انجام هیپنوتیزم، از به‌کارگیری روش‌ها و ادبیات کلامیِ تحکمی می‌پرهیزیم و در تمام مراحل، حس قدرت و کنترل را در کودک تقویت می‌نماییم. به‌منظور دست‌یابی بهتر به اهداف درمانی، ضمن استفاده از تلقینات تن‌آرامی و آرامش عمومی، کودک را به تجسم صحنه‌های خوشایند تشویق می‌کنیم. گاهی بهتر است گفتگوهای جلسه‌ی درمان را ضبط کرد تا وی در منزل از آن‌ها استفاده کند.

 


استفاده‌ی صحیح از هیپنوتیزم، علاوه بر درمان ترس‌ها، می‌تواند در حوزه‌های دیگر نیز کودک را یاری نماید. برخی کاربردهای آن در حوزه‌ی بهداشت روانی عبارت‌اند از درمان انواع اضطراب‌ها نظیر‌ اضطراب جدایی و اضطراب امتحان، درمان هراس اجتماعی یعنی ترس و نگرانی از قرارگرفتن در موقعیت‌های اجتماعی، درمان ترس از مدرسه و اجتناب از رفتن به مدرسه، افزایش اعتماد‌به‌نفس، تقویت تمرکز و ارتقای کارایی تحصیلی، کمک به بهبودی سریع‌تر پس از مواجهه با یک سانحه‌ی آسیب‌زا و یا ازدست‌دادن یکی از عزیزان، درمان افسردگی‌های خفیف، مدیریت فشارهای عصبی و کنترل پرخاشگری. در حوزه‌ی پزشکی نیز می‌توان از هیپنوز برای کاهش درد ناشی از بیماری‌ها، کاهش درد و اضطراب ناشی از مداخلات طبی و تشخیصی مثل خون‌گیری و نمونه‌برداری، درمان سردرد، شب ادراری، کنترل عادات نامطلوب مانند ناخن جویدن و مکیدن شست، دل‌دردهای عصبی، اختلالات خواب و هم‌چنین تمامی اختلالات جسمی که ریشه در اضطراب و مشکلات عصبی دارند، استفاده نمود. از سوی دیگر در دندان‌پزشکی هم هیپنوتیزم می‌تواند موجب کاهش ترس از درمان‌های دندان‌پزشکی، افزایش همکاری کودک حین درمان، رعایت بهتر بهداشت دهان و درمان دندان‌قروچه شود

 

آموزش هیپنوتیزم

 

تکنیک مراقبه شماره ( 1)در حالیکه چشمانتان را بسته اید چند دقیقه را صرف ریلکس کردن تمام بدن کنید سپس کره چشمتان رابه سمت بالا بچرخانید تا جاییکه کشش و فشار اندکی را در ماهیچه های اطراف چشمتان احساس کنید.سپس دید درونی خود را بر صفحه سیاه درون متمرکز کنید.سعی کنید در این مرحله به خواب نروید بلکه همچنان توجه تان را در همین حالت متمرکز کنید .هرگاه که ذهنتان منحرف شد و به موضوع دیگری پرداخت خیلی ساده آن را بازگردانید ودوباره آغاز کنید.به صدای سوت ضعیف در بالای سرتان گوش کنید وتوجه ثانویه خود را به گوش دادن به آن معطوف سازید.
تجسم کنید که سوت مذکور مانند جریانی از امواج است که از پایین کالبد فیزیکی تان به بالا حرکت کرده و از قسمت بالای سرتان خارج میشود. اجازه دهید تااین سوت دید درونی تان را بطور کاملا طبیعی به بالا ببرد. به آرامی تمرکز دید درونی تان بر سیاهی صفحه درون را متوقف کنید.اگر این کار را مدت بیشتری انجام دهید از به خواب رفتن شما جلوگیری می کند. در عوض فقط هشیاری جنبی و خفیفی را در اطراف چشم سوم خود در درون پیشانی حقظ کنید تا به این ترتیب صفحه سیاه را همچنان نزدیک به نقطه دید درونی تان نگه دارید. سرانجام در حالتی نا منتظر و بی خبر به خواب خواهید رفت.اگر احساس خفیفی از سوزش و گزگز یا احساس کشیدگی در قسمت بالای سرتان بوجود امد بسیار عالی است. اگر هم این اتفاق نیفتاد اشکالی ندارد.اگر باعث این احساس در سرتان شوید و توجه ثانویه خود را در آن نقطه از سرتان معطوف دارید آنگاه پس از به خواب رفتن احتمال خارج شدن از کالبد اندکی بیشتر خواهد شد.سخت ترین قسمت این تکنیک هنگامی است که حدودا یک ساعت و نیم از آغاز آن بگذرد. در این هنگام است که موج فریبنده و اغوا کننده ای از خستگی ذهنی و جسمانی در سراسر کالبد
فیزیکی ایجاد می شود و استقامت و اراده ذهنی را شدیدا به مبارزه می طلبد. تسلیم شدن به این موج وسوسه انگیز از خستگی و به خواب رفتن معمولا هر گونه احتمال برای خارج شدن آگاهانه از کالبد را تا حد صفر کاهش می دهد.سعی کنید تا از نظر ذهنی بر این موج از خستگی فائق شوید و به مراقبه خود ادامه دهید در این مرحله با گذشت هر لحظه شانس و احتمال سفر خروج از کالبد با خود آگاهی بسیار خوب به تدریج افزایش می یابد.

 

تکنیک مراقبه شماره (2) 

شکل ساده تری از تکنیک مراقبه شماره (1) این است که سی الی چهل و پنج دقیقه اول که در آن چشمها را رو به بالا چرخانده و نگه می داریم و تمرکزدیددرونی را بر صفحه سیاه حذف می کنیم  ادامه این تکنیک یعنی تکنیک شماره (2)دقیقا مشابه به تکنیک شماره (1) است.مزیت تکنیک مراقبه (2) این است که فرد را نسبت به تکنیک اول از نظر ذهنی و جسمانی کمتر خسته می کند. 

 تکنیک مراقبه شماره (3)


این تکنیک در واقع همان تکنیک آسان و ساده ای است که چندین سال است که از آن استفاده می کنیم یعنی گوش سپردن به صدای سوت موجود در بالای سرمان.
پس از بیدار شدن از خواب در اواسط شب دوباره به رختخواب می رویم و در حالیکه به پشت می خوابیم مدت چند دقیقه تمام کالبدمان را ریلکس می کنیم و هنگامیکه صدای سوت ضعیف در درون سرمان قابل شنیدن می شود تمام توجهمان را بر گوش سپردن به آن متمرکز می کنیم. حدودا پانزده یا سی دقیقه بعد از آن بر روی شکم خوابیده و به حالت همیشگی خود در هنگام خواب باز می گردیم و به گوش سپردن به سوت مذکور ادامه می دهیم تا اینکه به تدریج در حالتی بی خبر به خواب برویم .هنگامیکه می توانیم ریلکس بمانیم و عواطفمان را به حداقل برسانیم این تکنیک به راحتی برایمان عمل می کند.تغییر کوچک اما بسیار سودمندی که به این روش اضافه کردم این بود که پیوسته از نظر ذهنی به خودمان یادآوری کنیم که همچنان به سوت موجود در بالای سرمان گوش دهیم . هنگامیکه این کار را انجام نمی دهیم خیلی زود تمام ماجرا را فراموش می کنیم. از تکنیک خارج می شویم و به خواب می رویم.

 تکنیک مراقبه شماره ( 4)پس از بیدار شدن در اواسط شب دوباره به رختخواب می رویم و به حالت همیشگی خود می خوابیم و توجه اولیه و عمده خود را بر شل کردن و ریلکس کردن عضلات اطراف شقیقه هایمان یعنی حدودا از وسط ابرو تا دو سانتی متر بالای گوش متمرکز می کنیم . در حالیکه توجه عمده خود را بر شل کردن این عضلات معطوف می کنیم توجه ثانویه خود را به ریلکس کردن عضلات اطراف چشمها و اطراف ابروهایمان متمرکز می کنیم و همچنین به صدای سوت موجود در بالای سرمان گوش می دهیم . گاهی اوقات این سوت را به صورت جریانی از انرژی تجسم می کنیم که از پایین به بالای کالبد فیزیکی مان در جریان است و از عضلات اطراف شقیقه هایمان عبور می کند و همچنین تصور می کنیم که این سوت به ریلکس کردن عضلات اطراف شقیقه هایمان کمک می کند.
این تکنیک مراقبه ممکن است برای بعضی از افراد مبتدی در سفر روح و یا افرادی که در آینده مسافر روح خواهند شد دشوار باشد. نقطه ضعف عمده تکنیک مذکور این است که در برابر دو احساس مشکل آفرین یعنی احساس انتظار و تشویش بسیار حساس و آسیب پذیر است.هنگامیکه این دواحساس آزارنده مستمر و دائم شوند آنگاه ریلکس کردن و شل نگهداشتن کامل عضلات اطراف شقیقه ها بسیار دشوار می شود.

تکنیک مراقبه شماره (5)لاانشجویان و مددکاراناین تکنیک مراقبه همراه با زمزمه کردن و ذکر کلمه ای مقدس است که آن را از دیسکورسهای اکنکار و کتابهای سفر روحم یاد گرفتم و با سبک و شیوه مراقبه خودم سازگار کردم.
در حالیکه به پشت می خوابیم چشمهایمان را می بندیم بدنمان را ریلکس می کنیم و به آرامی و باملایمت شروع به زمزمه پیوسته کلمه ای مقدس می کنیم.کلمات متعددی را میتوان استفاده کرد ولی من از ذکر یا باسط استفاده میکنیم. یاباسط یکی از نامهای خداوند می باشد و ذکر آن بسیار آسان است. پس از اینکه نفس عمیقی می کشیم با صدای بلند و با حالتی کشیده و طولانی و با ملایمت کلمه یاباسط را زمزمه می کنیم .در حالیکه به آرامی نفسمان را بیرون می دهیم هر حرف را جداگانه تلفظ می کنیم و به یکدیگر می چسبانیم . سپس نفس کوتاهی می کشیم و آنگاه نفس عمیق دیگری کشیده و دوباره این زمزمه را آغاز می کنیم.
به تدریج متوجه می شویم که بهترین راه برای ریلکس ماندن کامل و به خواب رفتن در هنگام ذکر گفتن این است که تصور کنیم صدایمان در سراسر بدنمان بخصوص در دستها و مچ دستها و پاها و مچ پاهایمان ارتعاش پیدا می کند . هنگامیکه توجهمان را عمدتا بر این احساس گزگزدر حال ارتعاش متمرکز می کنیم راحت تر می توانیم در حال ذکر گفتن به خواب برویم.یکی از مزیتهای تکینک مذکور این است که ذکر گفتن با صدای بلند از پریشانی و منحرف شدن ذهن جلوگیری می کند. معمولا ذکر گفتن بی صدا در درون از منحرف شدن ذهن جلوگیری نمی کند ولی طبق آنچه که من تجربه کردم ذکر گفتن با صدای بلند و با حالتی ملایم این کار را انجام می دهد.

تکنیک مراقبه شماره (6)

این تکنیک با قدرت تجسم عمل می کند.پس از اینکه چند دقیقه را صرف ریلکس کردن بدنم می کردم این احساس را در خود تجسم می کردم که هم اکنون از سفری خارج از کالبد به کالبد فیزیکی ام بازگشته ام . احساس مذکور احساسی از گزگزشدن و مور مور شدن در سراسر بدن است مانند مواقعی که موجی از سرما از سراسر بدن عبور می کند.این احساس را به ویژه با متمرکز کردن توجهم بر احساس گزگزشدن در دستها و مچ دستها و پاها و مچ پاها یم می توانستم در خودم بوجود آورم.
دلیل موثر بودن تکنیک مذکور این است که با بوجود آوردن احساس گزگزی که پس از بازگشت به کالبد فیزیکی تولید می شود در واقع می توان سطح ارتعاش کالبد فیزیکی را به تدریج بالا برد تا جائیکه کالبد درونی بتواند کالبد خارجی و غالب ما شود.

 


 

Danial بازدید : 3061 سه شنبه 24 ارديبهشت 1392 زمان : 23:43 نظرات ()
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط رزرو هتل با 50 درصد تخفیف در تاریخ 1392/2/25 و 15:59 دقیقه ارسال شده است


رزرو هتل شیراز ، کیش ، قشم ، مشهد و تمام نقاط با 50 درصد تخفیف

لینک رزرو هتل بشه به egardesh.com

شماره تماس : 021-44151435 و 44155227-021مشاهده اطلاعات بیشتر در www.egardesh.com

سامانه رزرواسیون مهر

راحت ، ارزان و با اطمینان خرید کنید


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
درباره ما
این سایت جهت بالابردن بار علمی شما دوستان عزیز ساخته شده است.خوشحال میشوم از من انتقاد کنید و اشکالات وب را از طریق تماس با ما و یا از طریق نظرات به من گزارش دهید.لحظات خوشی را برایتان آرزومندم. لطفا از تمام صفحات وب دیدن فرماید.
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات
  لینک دوستان
 • سرویس وبلاگدهی درسا بلاگ
 • ساخت وبلاگ رایگان
 • سرویس وبلاگدهی درسا بلاگ
 • ساخت وبلاگ رایگان
 • ساخت وبلاگ رایگان
 • علمی و آموزشی
 • عکس ها
 • رمان ها
 • Every Thing _ دانلود آهنگ جديد
 • دانلود بازی/فیلم/کتاب/نرم افزار/اندروید IRS Download
 • سایت تفریحی سرگرمی اس ام اس سند
 • تحقیق درسی ، اموزش ، دانلود پاورپوینت ،
 • مطالب علمی و پزشکی
 • رمان ها
 • بزرگ ترین سایت دانلود فیلم
 • دنیا دانلود
 • جدیدترین یوزر نیم و پسورد نود 32
 • دنیای نو ، بزرگترین سایت علمی و تکنولوژی
 • علم یعنی قدرت
 • وب تفریحی
 • دانلود جدیدترین نرم افزارهای کامپیوتر و
 • کپی رایت
 • عجایب باستانشناسی
 • AVRو آموزش میکروکنترلر هایCATIA آموزش نرم افزار
 • برادران نابودگر
 • -=۩۞۩ full Ðownload ۩۞۩=-
 • عاشقان رمان
 • سرزمین موزیک
 • مطالب علمی و تاریخی
 • ( ◕_◕) کلبه ی رنگی پریا (◕_◕ )
 • این جا همه چی در همه
 • سرگرمی - جوک و اس ام اس
 • girl..Hidden..girl
 • عاشق همیشگی
 • BARO↭BAX x✘
 • راز سکوت
 • خنده بازارررر
 • بدون شرح
 • فقط مطالب خنده دار
 • فروشگاه زنجیره ای پارسی
 • فروشگاه پارسی
 • قسمت
 • جدیدترین تکنولوژی های سال
 • دنیای دانلود و سرگرمی
 • شهر آموزش
 • Love
 • سی ال وبلاگ
 • تبادل لینک
 • تبادل لینک
 • تبادل لینک
 • تبادل لینک
 • موزیک یاس
 • بهترین های بادا و آندروید
 • بارسا نیوز
 • کامپیوتر
 • تفریحی یو جی سی
 • ساسان اس ام اس
 • انتظـار به عشـق قائـــم الزمـــان
 • برنامه سلوک و راه عرفان
 • خرید ساعت مچی
 • توپ ترین ها
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • 1392
 • 1391
 • نظرسنجی
  به کدام موضوع بیشتر علاقه دارید؟  آمار سایت
 • کل مطالب : 69
 • کل نظرات : 100
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 59
 • آی پی امروز : 21
 • آی پی دیروز : 26
 • بازدید امروز : 117
 • باردید دیروز : 89
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 251
 • بازدید ماه : 531
 • بازدید سال : 5,655
 • بازدید کلی : 1,226,820